Regiony

Slovinsko - dělení na regiony

Dělit Slovinsko je poněkud obtížné, protože sami Slovinci jej dělí podle různých kritérií. Můžete najít dělení na "tradiční regiony", přirozené regiony či třeba statistické regiony. Na následujících stránkách najdete dělení na devět rozsáhlejších regionů, podobně jako na stránce slovenia.info.

Dolenjska a Bela Krajina

Jihovýchodní Slovinsko je oblastí kopců pokrytých vinicemi, malých kostelíků, hradů a klášterů. Regiony Dolenjska a Bela Krajina se rozprostírají pod horským pásem Gorjanci. Můžete zde odpočívat, pasivně i aktivně, prozkoumávat zdejší památky a obdivovat pitoreskní obrazy krajiny.

Pomurje

Pomurje je nejvýchodnější oblast Slovinska sousedící s Rakouskem a Maďarskem. Krajina plná krásných zelených polí a kopečků se rozkládá podél řeky Mura. Na svazích se pěstuje vinná réva, všude jsou vidět větrné mlýny a léčivé prameny. Pomurje je pro Slovinsko největším zemedělským regionem. Pohostinnost místních lidí je vyhlášená.

Lublaň a okolí

Přímo v srdci Slovinska leží Lublaň (německy Laibach, slovinsky Ljubljana), historické centrum a hlavní město země. Slavná metropole pod slovinskými Alpami je rozdělena řekou Ljubljanica. Lublaň zdaleka nepřipomíná klasická západní velkoměsta, vždyť nemá ani tolik obyvatel co Brno (počet obyvatel Lublaně byl 265 881 v roce 2002).

Julské Alpy

Julské nebo také Slovinské Alpy jsou součástí pohoří Alpy, které se rozkládá od severovýchodní Itálie až po Slovinsko. Nejvyšší horou je Triglav s výškou 2864 m.n.m. Z nejvyšší hory se vám otevírá nádherný pohled na řeky Soča a horní toky řeky Sava. Mezi nimi leží Triglavský národní park, plný zajímavých druhů rostlin i zvířat a zachovalých tradic kdysi obtížného života horských farmářů.

Pobřeží a Kras

Na jedné straně sluneční svit dlouhé období v roce, na druhé straně temnota hlubokých jeskyní. Krátké pobřeží Slovinska dává přístup k Jaderskému moři a nabízí poznávání nádherných středomořských městeček. V záři slunečních paprsků se na svazích koupou olivovníky a vinná réva. Hluboko pod nimi se však nacházejí jedny z nejkrásnějších podzemních světů na planetě - tak jsou Slovinci hrdí na své jeskyně a krasy.

Maribor, Pohorje a okolí

Rozsáhlé zelené horské pláně se v tomto regionu zrcadlí v nádherných jezerech, stejně jako blankytně modrá obloha. V zimě se z této části hor stává oblíbené turistické středisko, v létě zde můžete jezdit na kole nebo provozovat pěší turistiku.