Dolenjska a Bela Krajina

Jihovýchodní Slovinsko je oblastí kopců pokrytých vinicemi, malých kostelíků, hradů a klášterů. Regiony Dolenjska a Bela Krajina se rozprostírají pod horským pásem Gorjanci. Můžete zde odpočívat, pasivně i aktivně, prozkoumávat zdejší památky a obdivovat pitoreskní obrazy krajiny.

Mezi nejznámější památky patří renesanční zámek Turjak nedaleká usedlost Trubar. Obě místa jsou spojena naučnou lesní stezkou, jednou z mnoha v oblasti Velike Lašče, která má na Slovinsku velkou kulturní tradici.

Nedaleko se nachází také Dobrepolje, velká krasová oblast se známou jeskyní Podpeška a největší lipovým hájem na Slovinsku. Městečko Ribnica je kolébkou dřevařství v oblasti Dolenjska, častým cílem návštěvníků je také hrad Ribnica a jeho etnologické muzeum.

Kočevje se nachází uprostřed nejlesnatější oblasti Evropy, můžete zde navštívit Kočevski Rog, pravěkou lesní rezervaci, prozkoumat jeskyně Ledena a Želinje nebo relaxovat podél řeky Rinža. Ti, kteří baží po trochu odvážnější krajině by měli navštívit oblast Kostelsko a hrad Kostel, který stojí nad kaňonem řeky Kolpa a poblíž se nachází vodopád Nežica.

Kdo se chce vydat ještě dál na jih, měl by sledovat řeku Krka. U jejího pramenu narazí na jeskyni Krška, podél pak na hrad Žužemberk, jeden z nejkrásnějších na Slovinsku. Řeka Krka dává městu Novo mesto, metropoli oblasti Dolenjska, jeho charakteristickou podobu.

Podobně jako Řím stojí na sedmi kopcích a nabízí nespočet kulturních památek a historických monumentů. Stejně jako města Dolenjske Toplice, ostrovní hrad Otočec nebo lázně Šmarješke Toplice. Nedaleko se pak nacházejí hory Gorjanci.

Oblast Bela Krajina je vyhlášená především svou vinnou produkcí a vinnými stezkami. Mestečka jako Semič, Metlika nebo Črnomelj zvou k ochutnávce. Poblíž městečka Metlika se nachází Rosalnice a známé místo zvané "Tri fare", což je skupina tří gotických poutních kostelů ze 14. a 15. století. Na lesní mítině nedaleko vesničky Rožanec se nachází chrám zasvěcený bohu slunce Mithrasovi z dob římského impéria.