Julské Alpy

Julské nebo také Slovinské Alpy jsou součástí pohoří Alpy, které se rozkládá od severovýchodní Itálie až po Slovinsko. Nejvyšší horou je Triglav s výškou 2864 m.n.m. Z nejvyšší hory se vám otevírá nádherný pohled na řeky Soča a horní toky řeky Sava. Mezi nimi leží Triglavský národní park, plný zajímavých druhů rostlin i zvířat a zachovalých tradic kdysi obtížného života horských farmářů.

Jih oblasti Julské Alpy zabíra údolí Soča, kde se mohou dostatečně vyžít všichni příznivci adrenalinových i klasických sportů. Jízdy na kayaku či kanoi jsou tu běžné, stejně jako rafting. Kromě toho si zde můžete vyzkoušet také skok padákem, horská kola nebo létání na kluzácích. Z údolí je dostupné také nejvyšší horské středisko Slovinska na hoře Kanin. Další ubytování můžete najít ve městech Bovec, Kobarid a Tolmin. Silnice podél řeky Idrijca vás zavedou do měst Cerkno a Idrija. V Idriji se můžete podívat do slavného měděného dolu nebo hradu Gewerkenegg. Oblast Posočje pak připomíná hrůzy první světové války, které je věnováno muzeum v Kobaridu.

V horní části údolí se rozkládá krásná vesnička Trenta, kde se nachází informační kancelář Triglavského národního parku, muzeum a botanická zahrada Julijana. V Údolí horní Savy se nachází oblíbená turistická destinace Kranjska Gora, která láká navštěvníky v létě i v zimě. Můžete tu rybařit, jezdit na kole, chodit po horách, vyzkoušet si paragliding, v zimě pak lyžovat či jezdit s psím spřežením. V nedalekém městečku Planica se pak každoročně utkávají nejlepší skokané na lyžích.

Dvěma nejznámějšími jezery oblasti Julské Alpy jsou Bled s legendárním ostrovem uprostřed a starobylým hradem, a vysokohorské jezero Bohinj. Kolem něj najdete lyžařská centra Vogel, Kobla a Soriška planina.