Lublaň a okolí

Přímo v srdci Slovinska leží Lublaň (německy Laibach, slovinsky Ljubljana), historické centrum a hlavní město země. Slavná metropole pod slovinskými Alpami je rozdělena řekou Ljubljanica. Lublaň zdaleka nepřipomíná klasická západní velkoměsta, vždyť nemá ani tolik obyvatel co Brno (počet obyvatel Lublaně byl 265 881 v roce 2002).

Historie města však sahá až daleko do doby Římanů. Kdysi bylo pod názvem Emona centrem provincie Carniola hlavním městem napoleonových Illyrských provincií. Lublaň je "dítětem" architekta Jože Plečnika.

Přestože není velká, je Lublaň kulturním centrem celého Slovinska. Díky unikátní poloze se v ní totiž pojí východní, západní, severní i jižní Slovinsko. Narazíte zde na mnoho muzeí, galerií, škol. Na celé město pak shlíží Lublaňský hrad, ze kterého je vidět až k Alpám.

Do Lublaně se snadno dostanete , i , kdy vás přivítá letiště Brnik. Město je díky Lublaňské univerzitě plné mladých lidí, kteří si často krátí volné chvíle výlety do zoo, na kopec Rožnik, Šmarna gora či jinými výlety v krásné okolní přírodě.

Za návštěvu stojí také nedaleké město Iški Vintgar, lázně Rakitna, Pekel Gorge s vodopády, bývalý klášter ve městě Bistra, kde nyní sídlí technické muzeum Slovinska, jezero Zbiljsko, nebo město Stična se slavným cisterciánským klášterem.