Maribor, Pohorje a okolí

Rozsáhlé zelené horské pláně se v tomto regionu zrcadlí v nádherných jezerech, stejně jako blankytně modrá obloha. V zimě se z této části hor stává oblíbené turistické středisko, v létě zde můžete jezdit na kole nebo provozovat pěší turistiku.

Centrem oblasti je město Maribor, univerzitní a kulturní město s lanovkou až na vrchol pohoří Pohorje. Návštěvníci se mohou vybouřit např. na Sněhovém stadionu nebo v Adrenalin Parku. Nejzajímavějšími městy, či spíše vesničkami v okolí jsou Bolfenk, kde sídlí Centrum přírodního a kulturního dědictví, a Areh s nádherným barokním kostelem.

V Mariboru narazíte také na termální lázně. V létě se cestovatelé vydávají podél řeky Drava či k jezeru Brestrniško. Z pohoří snadno dohlédnete skrze nížinaté oblasti Dravsko polje a Ptujsko polje až ke kopcům Haloze aSlovenske Gorice. Pod nimi se vypíná impozantní hrad Ptuj a nejstarší slovinské město Ptuj. I zde najdete termální lázně a v okolí také krásné hrady Štatenberg, Vurberg a Borl. Jezero Ptujsko na řece Drava slouží především k rybaření.

Lesní rezervace jezero Črno, vodopády Šumik či jezera Lovrenc naleznete v oblasti Zreče Pohorje. Tam se nachází také jedno z nejkrásnějších měst na Slovinsku, Slovenske Konjice se starobylým hradem Trebnik Manor. Nedaleko jsou města Slovenska Bistrica, Oplotnica a Vitanje. Nejvyšší část oblasti Pohorje a turistické centrum na hoře Mount Kopa jsou přístupné pouze lanovkami, například z města Slovenj Gradec a z alpského údolí Mežiška dolina.