Pobřeží a Kras

Na jedné straně sluneční svit dlouhé období v roce, na druhé straně temnota hlubokých jeskyní. Krátké pobřeží Slovinska dává přístup k Jaderskému moři a nabízí poznávání nádherných středomořských městeček. V záři slunečních paprsků se na svazích koupou olivovníky a vinná réva. Hluboko pod nimi se však nacházejí jedny z nejkrásnějších podzemních světů na planetě - tak jsou Slovinci hrdí na své jeskyně a krasy.

Na celém Slovinsku narazíte na více než osm tisíc krasových jeskyní. Na pobřeží zase narazíte na obrovité kamenné útesy. Přímořská města jako Piran, Izola či Koper lákají návštěvníky svým neposkvrněným středověkým rázem, ale zároveň, jako například Portorož, nabízejí moderní ubytování v hotelech, sportovní vyžití, přístavy pro vaše jachty :) a podobně. V přírodním parku Sečovlje můžete obhlédnout obrovskou plochu solných pánví.

Za slovinským pobřežím začíná oblast Krasu (Karst). Zde ve sklepích kamenných domů dozrává víno, jde o vyhlášený gurmánský region. Kdo má odvahu, jistě se vydá do podzemí, do nádherných krasových jeskyní, o nichž padla historická zmínka už kolem roku 1231. Jeskyně Postojna je nejpopulárnějších evropskou jeskyní, každý rok ji navštíví 31 milionů návštěvníků. Škocjanské jeskyně jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO - jsou až 1400 metrů dlouhé a150 metrů hluboké a vytvářejí podzemní koryto řeky Reka. Jeskyně Križna jama zase ukrývá obrovská podzemní jezera nádherně osvětlená karbidovými lampami.