Pomurje

Pomurje je nejvýchodnější oblast Slovinska sousedící s Rakouskem a Maďarskem. Krajina plná krásných zelených polí a kopečků se rozkládá podél řeky Mura. Na svazích se pěstuje vinná réva, všude jsou vidět větrné mlýny a léčivé prameny. Pomurje je pro Slovinsko největším zemedělským regionem. Pohostinnost místních lidí je vyhlášená.

Nejvíce turistů se do této části Slovinska dostane díky známým lázním. Známé jsou například lázeňská města Radenci, Moravske Toplice, Lendava nebo Banovci. Sílu a energii do života mohou návštěvníci načerpat také v lokalitách Ivanov izvir, Vidov izvir, u řeky Ščavnica, nebo v jezeře Bukovniško.

Známým vinařským centrem je Gornja Radgona, která je známá pro svá vynikající vína a útulné vinné sklípky. Ve městě Ljutomer, centru oblasti Prlekija, se zase chovají koně a praktikují četná středověká řemesla.

V nedalekém městě Veržej je stále činný vodní mlýn Babičev na řece Mura a poblíž stále funguje starý převozník. Ve měste Lendava najdete starý hrad, projít se můžete po horách Lendavske gorice nad městem.

Murska Sobota je největším městem oblasti Pomurje. Renesanční zámek Sobota se zde krčí ve stínu dvě staletí starých dubů. Známou regionální památkou je kostel Bogojina restaurovaný architektem Jože Plečnikem, a románská rotunda v nedalekém Selo, která se počítá mezi nejstarší stavby Slovinska. Jeden z největších hradů ve Slovinsku najdete ve městě Grad na sever od Murske Soboty, v oblasti Goričko.